Återanvänt är ett urval texter som tillkommit under närmare fyrtio år.
Ett antal fascinerande personer passerar revy. Författare och konstnärer som Alexandre Dumas, d.ä. och d.y, Frank Wedekind och Jaroslav Hasek, Goya, Egon Schiele, Matisse, George Grosz och Francis Bacon, Alma Mahler och hennes kärlekar.
Nedslag görs i de stora kärleksbrevens tid, i det koloniala Afrika, i det osmanska Konstantinopel och hos Goethe och Kafka i kurorten Marienbad.
Lars Lambert är författare och filmare. Han har som frilansare medarbetat i bl.a. Upsala Nya Tidning, Dagens Nyheter, Stockholms-Tidningen, Månads-Journalen och radions Obsredaktion.
Återanvänt. Texter 1975-2012
149.00
Kartonnage
Bok
223
2018-02-01 00:00:00
Lars Lambert
I Återanvänt presenteras en rad fascinerande personer, författare och konstnärer som Alexandre Dumas, d.ä. och d.y, Frank Wedekind och Jaroslav Hasek, Goya, Egon Schiele, Matisse, George Grosz och Francis Bacon, Alma Mahler och hennes kärlekar.
Nedslag görs i de stora kärleksbrevens tid, i det koloniala Afrika, i det osmanska Konstantinopel och hos Goethe och Kafka i kurorten Marienbad.
BokinfoStatusCode21