Någon eller något ylar mot natthimlen i Smultronbergen. Skräcken sprider sig i den höstmörka förorten: alla pratar om den mystiska besten och högstadieskolan kallar till krismöte, ja till och med polisen kopplas in.
14-årige Leo och hans klasskamrater Hanna och Jamil bestämmer sig för att lösa mysteriet med den ylande varelsen. Samtidigt plågas både Jamil och Leo av egna demoner: Jamil mobbas av skolans mopedgäng, medan Leo kämpar för att få veta sanningen bakom sin fars plötsliga död.
Den ylande varelsen
229.00
12-15
Danskt band
Bok
128
2021-04-09 00:00:00
Clas Svensson
Någon eller något ylar mot natthimlen i Smultronbergen. Skräcken sprider sig i den höstmörka förorten: alla pratar om den mystiska besten och högstadieskolan kallar till krismöte, ja till och med polisen kopplas in. Leo, Hanna och Jamil bestämmer sig för att lösa mysteriet med den ylande varelsen.
BokinfoStatusCode21